nl

Cetățenie olandeza

Discussie op: Forum index » Română » Utile
Myself20
Myself20 Nov. 6 '16
Bună tuturor! 

Ce păcat ca nu s a importat nicio discuție din vechiul site!!! 

Vă deranjez cu câteva întrebări , și a luat cineva de curând cetățenia olandeza păstrând o și pe cea română?! 

Cat durează să intri în posesia cetățeniei olandeze?! 

Știe cineva Din ce an cetățenii romani pot aplica pentru cetățenia olandeză urmând procesul de integrarea (inburgering diploma)? 

Legile in urma cu 20 ani erau la fel ca acum sau doar mergeai la gementee cereai Naționalitatea olandeză, renunțai la cea românească fără ca  sa plătești nimic? 

Mulțumesc anticipat, 

Gabriela 

Delen:
tgeorgescu
tgeorgescu Nov. 8 '16
Citeste cu atentie aceasta brosura: https://ind.nl/Documents/5013.pdf

Oricum functionarul de naturalizare ti-o va pune-n brate si va trebui sa dai cu plaivazul ca ai citit-o.
Myself20
Myself20 Nov. 8 '16
Tgeorgescu, mulțumesc! 

Ma interesa mai mult cat durează, ei spun ca oficial, durează 1 an de zile de la depunerea documentelor! 

tgeorgescu
tgeorgescu Nov. 8 '16
Cat dureaza depinde de volumul de lucru pe care il are IND-ul. La mine am avut raspunsul in mai putin de sase luni.
tgeorgescu
tgeorgescu Nov. 10 '16
Cred ca ar trebui precizat: sase luni de cand dosarul era complet si functionarul primariei l-a trimis la IND.
Myself20
Myself20 Nov. 10 '16
Mulțumesc mult! :) 

O seară bună! 

Mihai
Mihai Jan. 7
Buna dimineata, am o intrebare : am nevoie de traducerea certificatului de nastere din limba romana in limba olandeza. Stie cineva un birou de traduceri in Amsterdam ? Multumesc !
Delen:
zoobio.nl