Welcome to
Portalul Romanilor din Olanda

Login/Înregistrați-vă

Limba
Selectați limba interfeței:

Dutch Romanian

Menu
 Startpagina
 Recomandați-ne
 Contactați-ne
 Dicționar NL/RO
 Joc de Dicționar
 Search
 Forum
 Chat
 Trimiteți Știri
 Arhiva
 Evenimente
 Sondaje
 Foto-Album
 Downloads
 Web Links
 Internet Radio
 Mesaje Private
 Profil Personal
 Lista membrilor
 Games

Site Info
Bine ați venit, Anonymous
Utilizator
Parola
Cod de securitate: Cod de securitate
Introduceți codul de securitate

· Înregistrați-vă
· Parola uitată
Membrii:
Ultimul(e): Check the profile of Goldy Goldy
Noi astăzi: 0
Noi ieri: 0
Neactivați: 2

Vizitatori online:
Vizitatori: 34
Membrii: 0
În Chat: 1
Protejat: 0
Total: 34

Calendar

Decembrie 2014
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  
Activitati
Concerte
Excursii
Expozitii
Religie
Vacante
Zile Onomastice

Internet Radio

Copyright Just4me.NL

Romanians.nl: Forum

Romanians.nl :: Vizualizare subiect - CRDS (Cetatean Roman cu Domiciliul in Strainatate)
 FAQFAQ   CăutareCăutare   GrupuriGrupuri   ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

CRDS (Cetatean Roman cu Domiciliul in Strainatate)
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Romanians.nl -> Utile
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
catalinaXXX
Strain
Strain

Data înscrierii: Apr 03, 2009

MesajTrimis: Sâm Sep 26, 2009 12:14 pm    Titlul subiectului: CRDS (Cetatean Roman cu Domiciliul in Strainatate) Răspunde cu citat (quote)

Din intamplare pe un website am dat de subiectul CRDS...Din experienta are cineva idee ce avantaje /dezavantaje ai in cazul in care aplici pt pas cu domiciliul in strainatate( este obligatorie renuntarea la buletinul romanesc? ) ...just curious Razz Rolling Eyes

O zi buna!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tgeorgescu
Bastinas
Bastinas

Data înscrierii: Jan 29, 2006
Locație: Zwolle

MesajTrimis: Sâm Sep 26, 2009 3:16 pm    Titlul subiectului: Re: [b]CRDS[/b] (Cetatean Roman cu Domiciliul in Strainatate Răspunde cu citat (quote)

catalinaXXX a scris:
Din intamplare pe un website am dat de subiectul CRDS...Din experienta are cineva idee ce avantaje /dezavantaje ai in cazul in care aplici pt pas cu domiciliul in strainatate( este obligatorie renuntarea la buletinul romanesc? ) ...just curious Razz Rolling Eyes

O zi buna!

Da, nu mai ai buletin, in schimb ai pasaport. Si in pasaport ti se pune un abtibild: cu domiciliul in Olanda.

In trecut, cand romanii nu aveau drept de calatorie in UE, a fi CRDS era un avantaj, ca nu te mai luau autoritatile romane la scarmanat pentru stat ilegal in strainatate.
tzutzi
Bastinas
Bastinas

Data înscrierii: Oct 09, 2008
Locație: Roosendaal

MesajTrimis: Sâm Sep 26, 2009 8:38 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Care e diferenta intre rezidenta si domiciliu?

Eu sunt casatorita aici, domiciliez aici ( la adresa sotului), am adresa de domiciliu si in Romania ( eu fiind cetatean roman). In acelasi timp am obtinuta si rezidenta aici.

Sa inteleg ca mie nu imi mai trebuie CI ( carte de identitate) romaneasca?
Dar era vorba ca fara CI nu ti se elibereaza pasaportul.. Confused
Intreb pentru ca in curand imi va expira pasaportul si vreau sa stiu ce optiuni am.

Va multumesc.
Sus
tgeorgescu
Bastinas
Bastinas

MesajTrimis: Sâm Sep 26, 2009 9:10 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Domiciliul este adresa la care o persoana locuieste in mod real, cea mai mare parte a timpului. Asa ca nu mai ai domiciliul in Romania, ci in Olanda. Ca atare ceri pasaport la Sectia Consulara a Ambasadei Romaniei la Haga, cu inscrierea ca cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Cand vei primi noul pasaport va trebui sa predai cartea de identitate, si vei avea numai pasaport, pe care va fi inscris faptul ca ai domiciliul in Olanda. Pasaport pe care, cand va expira, ti-l vei reinnoi tot la aceeasi Sectie Consulara, cu exceptia cazului in care te intorci in Romania si ceri din nou carte de identitate acolo.

A fi rezident intr-o tara inseamna a avea domiciliul in acea tara. Asa ca rezidenta in strainatate este faptul de a avea domiciliul in alta tara decat Romania.
tzutzi
Bastinas
Bastinas

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 11:25 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

tgeorgescu a scris:
Domiciliul este adresa la care o persoana locuieste in mod real, cea mai mare parte a timpului. Asa ca nu mai ai domiciliul in Romania, ci in Olanda. Ca atare ceri pasaport la Sectia Consulara a Ambasadei Romaniei la Haga, cu inscrierea ca cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Cand vei primi noul pasaport va trebui sa predai cartea de identitate, si vei avea numai pasaport, pe care va fi inscris faptul ca ai domiciliul in Olanda. Pasaport pe care, cand va expira, ti-l vei reinnoi tot la aceeasi Sectie Consulara, cu exceptia cazului in care te intorci in Romania si ceri din nou carte de identitate acolo.

A fi rezident intr-o tara inseamna a avea domiciliul in acea tara. Asa ca rezidenta in strainatate este faptul de a avea domiciliul in alta tara decat Romania.

Draga tgeorgescu,

Ca de obicei, iti multumesc frumos pentru informatii si lamuriri.

Magda.
Sus
CELLA88
Venetic
Venetic

Data înscrierii: Oct 11, 2008

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 2:05 pm    Titlul subiectului: Re: [b]CRDS[/b] (Cetatean Roman cu Domiciliul in Strainatate Răspunde cu citat (quote)

tgeorgescu a scris:
catalinaXXX a scris:

O zi buna!

Da, nu mai ai buletin, in schimb ai pasaport. Si in pasaport ti se pune un abtibild: cu domiciliul in Olanda.

In trecut, cand romanii nu aveau drept de calatorie in UE, a fi CRDS era un avantaj, ca nu te mai luau autoritatile romane la scarmanat pentru stat ilegal in strainatate.

Si ce pot face daca prin obtinerea cetateniei cei dela consulat mi au oprit buletinul,iar acum ca tot mi am pierdut permisul de conducere, nu l pot obtine pentru ca=fara buletin nu se poate=mi a tipat tanti dela politia judeteana?desi pe pasaportul meu scrie clar,cetatean roman cu domiciliu in strainatate si eu tot incerc sa i explic de ca n am buletin,,ea nu gaseste nimic in lege referitor la aceste situatii,,concluzia,am ramas fara permis ...
Sus
tgeorgescu
Bastinas
Bastinas

MesajTrimis: Dum Oct 04, 2009 12:02 am    Titlul subiectului: Re: [b]CRDS[/b] (Cetatean Roman cu Domiciliul in Strainatate Răspunde cu citat (quote)

CELLA88 a scris:
Si ce pot face daca prin obtinerea cetateniei cei dela consulat mi au oprit buletinul,iar acum ca tot mi am pierdut permisul de conducere, nu l pot obtine pentru ca=fara buletin nu se poate=mi a tipat tanti dela politia judeteana?desi pe pasaportul meu scrie clar,cetatean roman cu domiciliu in strainatate si eu tot incerc sa i explic de ca n am buletin,,ea nu gaseste nimic in lege referitor la aceste situatii,,concluzia,am ramas fara permis ...

Zi-i ca daca nu gaseste e problema ei, nu a ta. Pe situl ambasadei e scris asta. Zi-i ca vrei sa vorbesti cu seful ei. Uite si un linc pe care scrie ca trebuie sa predai cartea de identitate: http://www.prefecturagalati.ro/pasapoarte/05.Stabilirea%20domiciliului%20in%20strainatate.pdf
CELLA88
Venetic
Venetic

Data înscrierii: Oct 11, 2008

MesajTrimis: Dum Oct 04, 2009 11:00 am    Titlul subiectului: Re: [b]CRDS[/b] (Cetatean Roman cu Domiciliul in Strainatate Răspunde cu citat (quote)

merci mult!!asta implica inca un drum in Ro..

tgeorgescu a scris:
CELLA88 a scris:

Zi-i ca daca nu gaseste e problema ei, nu a ta. Pe situl ambasadei e scris asta. Zi-i ca vrei sa vorbesti cu seful ei. Uite si un linc pe care scrie ca trebuie sa predai cartea de identitate: http://www.prefecturagalati.ro/pasapoarte/05.Stabilirea%20domiciliului%20in%20strainatate.pdf
Sus
tgeorgescu
Bastinas
Bastinas

MesajTrimis: Mar Oct 06, 2009 4:53 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

MAE a scris:
Ce NU POATE face personalul consular al României:

Nu vă poate elibera un document care să înlocuiască permisul de conducere.

http://www.mae.ro/poze_editare/2009.03.25_ghid_consular.pdf

tzutzi
Bastinas
Bastinas

MesajTrimis: Mar Oct 06, 2009 6:06 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

tgeorgescu a scris:
MAE a scris:
Ce NU POATE face personalul consular al României:

Nu vă poate elibera un document care să înlocuiască permisul de conducere.

http://www.mae.ro/poze_editare/2009.03.25_ghid_consular.pdf

Super util si informativ linkul!
Sus
Niko
Bastinas
Bastinas

Data înscrierii: Jul 12, 2008
Locație: uden NB

MesajTrimis: Mar Oct 06, 2009 8:57 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

in cazul in care vreau sa merg in RO pentru un nou pasaport, cum conving eu pe cei de la pasapoarte ca eu am domiciliul aici? N-or sa inteleaga nimic aia din documentele mele.. OARE trebuiesc traduse si legalizate aici???
Sus
tgeorgescu
Bastinas
Bastinas

MesajTrimis: Mar Oct 06, 2009 10:05 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

Nico19733 a scris:
in cazul in care vreau sa merg in RO pentru un nou pasaport, cum conving eu pe cei de la pasapoarte ca eu am domiciliul aici? N-or sa inteleaga nimic aia din documentele mele.. OARE trebuiesc traduse si legalizate aici???

Pai daca stai aici ceri pasaport prin Sectia consulara a Ambasadei de la Haga. Altfel trebuie sa te inscrii cu domiciliul in Romania si sa ceri pasaport cu adresa de acolo.
tzutzi
Bastinas
Bastinas

MesajTrimis: Mar Oct 06, 2009 10:34 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

tgeorgescu a scris:
Nico19733 a scris:

Pai daca stai aici ceri pasaport prin Sectia consulara a Ambasadei de la Haga. Altfel trebuie sa te inscrii cu domiciliul in Romania si sa ceri pasaport cu adresa de acolo.

Iar daca decid sa-mi reinnoiesc pasaportul in Romania, cu domiciliul de acolo ( desi eu am obtinut rezidenta in Olanda)... , voi avea niscavai probleme aici?
Stikerul din pasaport oricum are valabilitate redusa ( deja expirata) fiind inlocuit de cardul de rezident (permisul de sedere).

Multumesc.
Sus
tgeorgescu
Bastinas
Bastinas

MesajTrimis: Mar Oct 06, 2009 10:44 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

tzutzi a scris:
Iar daca decid sa-mi reinnoiesc pasaportul in Romania, cu domiciliul de acolo ( desi eu am obtinut rezidenta in Olanda)... , voi avea niscavai probleme aici?
Stikerul din pasaport oricum are valabilitate redusa ( deja expirata) fiind inlocuit de cardul de rezident (permisul de sedere).

Multumesc.

Asta depinde de faptul urmator: daca in evidenta populatiei esti cu domiciliul in Romania sau in Olanda.

Daca esti cu domiciliul in Romania, poti cere pasaport acolo, fara probleme.
dragos
Bastinas
Bastinas

Data înscrierii: May 10, 2005
Locație: Beljica

MesajTrimis: Mie Oct 07, 2009 7:22 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

tzutzi a scris:

Nu. Dar poate o sa ai acolo. Stii tu, impozite, intretinere, chestii d-astea.
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului Romanians.nl -> Utile Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 1 din 5

Mergi direct la:
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum